Як правильно організувати санпропускник на харчовому виробництві?
Як правильно організувати санпропускник на харчовому виробництві?
Побутові приміщення для працівників виробничих цехів підприємств м'ясної промисловості повинні бути обладнані за типом санпропускника. В склад побутових приміщень повинні входити:
1. гардеробні верхнього, домашнього, робочого та санітарного одягу, лавки нержавіючі гардеробні
2. білизняна для чистої санітарної одягу, пральня,
3. приміщення для прийому брудного санітарного одягу,
4. душові,
5. туалет,
6. раковини для миття рук з нержавіючої сталі,
7. здоровпункт або кімната медогляду,
8. приміщення для особистої гігієни жінок,
9. сушилка для одягу та взуття відповідно до санітарних і ветеринарних вимог до проектування підприємств м'ясної промисловості.
Гардеробні та душові для працюючих в холодильнику можуть бути розташовані в загальних побутових приміщеннях.
Для працюючих в санітарній бойні і цеху технічних фабрикатів влаштовують окремі побутові приміщення.
Не дозволяється розташовувати вбиральні, душові та пральні над приміщеннями харчових цехів, а також виробничими і складськими приміщеннями їдалень. Гардеробні для робочого та санітарного одягу розташовують у приміщенні, ізольованому від гардеробних для верхнього і домашнього одягу. Зберігання одягу робітників основного виробництва повинно проводитися відкритим способом, для чого гардеробні побутових приміщень обладнують вішалками з нержавіючої сталі або відкритими нержавіючими шафами та лавами.
Шлюзи перед вбиральнями повинні бути обладнані вішалками з нержавіючої сталі для санітарного одягу, безконтактними раковинами з нержавіючої сталі для миття рук зі змішувачами гарячої і холодної води, милом, щітками, пристроєм для дезінфекції рук санпропускником, дезінфектором для рук, електросушилкою рук або рушниками разового користування.
Унітази в вбиралень слід встановлювати з педальним спуском або за допомогою сенсора, вбиральні - з самозакрывающимися дверима.
Стіни в душових облицьовують глазурованою плиткою на всю висоту; в гардеробних санітарної одягу, білизни для видачі чистого одягу, в санітарних вузлах, в кімнаті гігієни жінок - на висоту 2,1 м, вище - фарбування емульсійними або іншими дозволеними барвниками до несучих конструкцій; в інших приміщеннях допускається фарбування або побілка стін.
Стелі в душових приміщеннях покриваються олійною фарбою, в усіх інших приміщеннях - вапняною побілкою; підлоги - керамічною плиткою.
Побутові приміщення необхідно щодня після закінчення роботи ретельно прибирати; очищати від пилу, стіни, підлога та інвентар промивати мильно-лужним розчином і гарячою водою; шафи в гардеробних очищати вологим способом не рідше 1 рази в тиждень піддавати дезінфекції шляхом зрошення або протирання тканиною, змоченою дезинфікуючим засобом.
Санітарні вузли та устаткування кімнати гігієни жінок по мірі необхідності, але не рідше 1 разу в зміну, ретельно очищають, промивають водою, після чого дезінфікують.
Особиста гігієна
Кожен працівник на підприємстві несе відповідальність за виконання правил особистої гігієни, за стан робочого місця, за виконання технологічних і санітарних вимог на своїй ділянці. Всі поступають на роботу і працюють на підприємстві повинні піддаватися медичним обстеженням у відповідності з вимогами, встановленими установами санітарно-епідеміологічної служби.
Кожен працівник повинен мати особисту медичну книжку, куди регулярно заносяться результати всіх досліджень.
Усі новоприйняті працівники повинні пройти гігієнічну підготовку за програмою санминимума та здати іспит з відміткою про це у відповідному журналі і в особистій медичній книжці. В подальшому всі працівники, включаючи адміністрацію та інженерно-технічний персонал, незалежно від термінів їх надходження, повинні 1 раз на два роки проходити навчання і перевірку знань санминимума. Особи, які не склали санминимум, до роботи не допускаються.
Не допускаються до роботи в цехах з виробництва м'ясних продуктів особи, які страждають захворюваннями, зазначеними у чинної "Інструкції про порядок проведення медичних обстежень осіб, які поступають на роботу і працюють на харчових підприємствах, на спорудах водопостачання, у дитячих установах і ін.". Працівники виробничих цехів зобов'язані при появі ознак шлунково-кишкових захворювань, підвищенні температури, нагноєннях та симптомах інших захворювань повідомляти про це адміністрацію і звертатися в здоровпункт підприємства або інший медичний заклад для отримання відповідного лікування. Працівники виробничих цехів перед початком роботи повинні прийняти душ, одягти чистий санітарний одяг так, щоб він повністю закривав особистий одяг, підібрати волосся під косинку або ковпак і дворазово ретельно вимити руки теплою водою з милом.
У періоди епідеміологічного або епізоотичного неблагополуччя, за вказівками санітарно-епідеміологічної станції або органів державного ветеринарного нагляду працівники цехів перед миттям рук повинні їх дезінфікують 0,2% розчином хлораміну або 0,1% освітленим розчином хлорного вапна.
Санітарну обробку рук виробничий персонал повинен також проводити після кожної перерви в роботі. Для того, автоматизувати санітарну обробку кистей рук використовуються стаціонарні дезінфікуючі санпропускники.
Всі працівники санітарної бойні і цехів первинної переробки худоби при забої тварин, неблагополучних щодо інфекційних хвороб, зобов'язані за вказівкою ветеринарного лікаря цеху (санбойни) періодично мити і дезінфікувати руки і робочі інструменти (ножі, мусаты).
1. Для дезінфекції ножів використовуються стерилізатори на воді
2. Для зберігання ножів використовуються стерилізатори ультрафіолетом
3. Для дезінфекції рук використовуються санпропускники
4. Для мийки рук використовують безконтактні умивальники
Зміна санодягу повинна проводитись щоденно і у міру забруднення. Щоб уникнути потрапляння сторонніх предметів у сировину та готову продукцію забороняється:
вносити і зберігати в харчових цехах дрібні скляні і металеві предмети (крім металевих інструментів і технологічного інвентаря);
застібати санітарний одяг шпильками, голками і зберігати в кишенях халатів предмети особистого вжитку (дзеркала, гребінці, кільця, значки, сигарети, сірники тощо).
У кожному харчовому цеху повинен бути організований облік предметів, що б'ються.
Забороняється заходити у виробничі цехи без санітарного одягу або в спецодязі для роботи на вулиці. Слюсарі, електромонтери та інші працівники, зайняті ремонтними роботами у виробничих, складських приміщеннях підприємства, зобов'язані виконувати правила особистої гігієни, працювати в цехах у спецодязі, інструменти переносити в спеціальних закритих ящиках з ручками та приймати заходи щодо попередження можливості попадання сторонніх предметів у продукцію.
При виході із приміщення на територію і відвідуванні невиробничих приміщень (туалетів, їдальні, медпункту тощо) санітарний одяг необхідно знімати; забороняється одягати на санітарний одяг будь-який верхній одяг.
Особливо ретельно працівники повинні слідкувати за чистотою рук. Нігті на руках потрібно коротко стригти і не покривати їх лаком. Мити руки слід перед початком роботи і після кожної перерви в роботі, при переході від однієї операції до іншої, після стикання із забрудненими предметами.
Організовують санітарні тамбури при вході і виході з виробничого приміщення. Перед тим як увійти у виробниче приміщення необхідно помити руки в нержавіючому безконтактному умивальнику, і пройти дезінфекцію в санпропускнику. Санпропускник це спеціальна установка, в якій є спеціальна камера для дезінфекції рук і дезінфекції підошов.
Після відвідин вбиральні мити руки потрібно двічі: в санітарному шлюзі після відвідування туалету до одягання халату і на робочому місці безпосередньо перед тим, як приступити до роботи.
Вийшовши з туалету, продезінфікувати взуття на дезинфицирующей установці для підошов.
Приймати їжу слід тільки в їдальнях, буфетах, кімнатах для приймання їжі або інших пунктах харчування, розташованих на території підприємства або поблизу від нього.
Забороняється зберігати харчові продукти в індивідуальних шафах вбиральні.
- Санпропускник для рыбного производства по системе НАССРБезопасность и качество продукции основное требование системы НАССП. Внидрение ХАССП требует соблюдения правил гигиены и безопасности по производству продуктов питания. Наши специалисты всегда смогут посоветовать какой санпропускник выбрать по ХАССППовна версія статті
- Санпропускники по ХАССП ISO 22000 | Розробка і впровадження ХАССПОдним з ключових умов для експорту українських продуктів харчування на ринок ЄС є їх відповідність стандартам якості і безпеки, в тому числі системи НАССР. Незважаючи на те, що з березня 2013 року НАССР є обов'язковою до впровадження.Повна версія статті